Grand Prix Warsaw 2016 (ChannelFireball)

Organizer: ChannelFireball
Judge manager: Christopher Richter
Event type: Grand Prix
REL: Competitive/Professional (GP)
Format: Standard
Event date(s): Oct. 28, 2016-Oct. 30, 2016
Location: Warsaw, Poland
Venue: EXPO XXI WARSZAWA

Prądzyńskiego 12/14, 01-222 Warszawa, Poland
Applications accepted through: Aug. 20, 2016

Event Information



On behalf of ChannelFireball, I want to thank you for your interest in working at Grand Prix: Warsaw 2016! The dates for this event are October 28th, 2016 through October 30th, 2016. (We will also need some additional help on Thursday, October 27th for set up.)  Please be sure to read the entire application carefully before applying. The application window will close at 23:59 on Saturday, August 20th, 2016.

 



This application covers judging and administration roles, including judging duties such as the Main Event, Scheduled Side Events, and On Demand Events as well as Administrative roles such as Registration, Info Desk, and Prize Wall.  There will be questions at the end to mark what roles you are interested in

 

Please note that you may apply for multiple roles, and may have more than one over the course of the weekend.  If you are selected for judge staff, you may still be asked to do take on administrative roles if needed.  If selected for a judging role, you may be asked to do any of the following:

 

•Work on one of the Main Event Teams (paper, floor, deck check, etc.)

 

•Judge Scheduled Side Events

 

•Judge On Demand Events

 

Everyone selected for judge staff will be expected to work, at a minimum, both Saturday and Sunday.  Anyone selected to work in an administrative position is expected to work Friday, Saturday and Sunday.  


You may send any questions regarding the above information specifically or your application in general to judge@channelfireball.com. 

 

If you are selected for staff, please check the forum periodically for important news.

 



All staff members will receive a Grand Prix: Warsaw JUDGE playmat in addition to the following: 

 

•L1: €100 + 1 box of Kaladesh per day

•L2: €150 + 1 box of Kaladesh per day

•L3: €200 + 1 box of Kaladesh per day

 

The per day compensation rate covers Friday, Saturday and Sunday.  

 

Administrations roles offer the following compensation:

Registration - €100 + 1 Box

Info Desk - €125 + 1 Box

VIP - €100 + 1 Box

Prize Wall - €125 + 1 Box

Special Ops - €125+ 1 Box

 

If selected for an administrative position you are expected to work Friday, Saturday and Sunday. 

 

You can opt to receive all or a portion of this compenstion in Channel Fireball Store credit rate of 130%.  For example, instead of receiving 100 cash, you can receive 130 in store credit.


 


We will need staff on Thursday to assist with product preparation, setting the hall and other miscellaneous set up. 


Anyone selected to work on Thursday will receive €100 and 2 booster boxes of Kaladesh.  Lunch and Dinner (if necessary) will be provided.

 

This shift will start at 10:00 on Thursday and will go until 20:00 or later.  If you select this as an option please make sure your availability is open all day Thursday.  

 


We are offering an extended shift, lasting the full nine rounds of the main event, for judges who would prefer to work a longer shift for increased compensation. Extended shifts allow us to run a smoother main event and adds more stability for the judge staff.  If you are interested applying for this, please indicate so on your application. The additional compensation for the extended Saturday shift is:

 

•L1: Not eligible for extended shifts.

•L2: + 1 box of Kaladesh

•L3:  +1 box of Kaladesh and €50

 

Selection for extended shifts may not be decided when the staff is initially chosen.  We will get the extended shift information out to staff as soon as it becomes available.

 


We need a crew on Sunday night to tear down the hall and pack up the equipment.  This shift will start at 15:00 on Sunday and will go until Midnight or later.  If you are selected for the Sunday Strike Team, you may be on the normal Sunday crew, but not for the entire day.  (For example, you may start as a judge at 15:00 for on Sunday, and then transition over to help strike.)  If selected for this, you will receive a box of product in addition to your normal daily compensation. This work is physical in nature and you need to be able to lift and move large and heavy items throughout this shift.

 


You may apply for one or both statuses: Confirmed or Standby.

 

•Confirmed means that you are confirmed to work the event. Staffing needs vary day-by-day, but Friday staffing will be posted shortly after final selections are made. To apply for Confirmed status, please select "Full Sponsorship.”

 

•Standby means that you are not confirmed to work on any day, but that you agree to show up and be "activated" as necessary. You will be included in forum communications, and we may activate you before the event begins, or even on site. If you are not activated in advance, we encourage you to show up and play. Judges selected for standby will receive free entry into the event and vouchers worth three side event drafts.

 

Please apply for all status types you will accept. If you select Standby and Confirmed, we will consider you for Confirmed staff first. If you select Confirmed, but do not select Standby, we will not consider you for Standby.

 


Please note that all staff members are independent contractors and will be required to complete appropriate paperwork prior to beginning their shift.  We will be working with Tournament Center regarding appropriate paperwork and compensation. Some paperwork will need to be filled out prior to the event or on site.  Additional information on this will be posted as we receive it.

 

 

Hilton Warsaw Hotel & Convention Centre

Grzybowska 63

Warsaw

00-844

Poland

 

Rates as low as 400 zł / night for Sinlge, 440 zł / night for Double.

Breakfast Included.

 

Book now – Offer Expires 10 October, 2016.

goo.gl/vWGzDb


Staff Members

Name Level Region Role
John Alderfer
Level 3 USA - Northeast Staff
Nicolette Apraez
Level 3 USA - Southeast Floor Judge
Jurgen Baert
Level 3 BeNeLux Head Judge
Jona Bemindt
Level 3 BeNeLux Floor Judge
Oli Bird
Level 3 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Alfonso Bueno
Level 3 Iberia Floor Judge
CJ Crooks
Level 3 USA - Midatlantic Floor Judge
Kevin Desprez
Level 3 France Staff
Jack Doyle
Level 3 United Kingdom, Ireland, and South Africa Scorekeeper
Jeremie Granat
Level 3 German-speaking countries Floor Judge
Emmanuel Gutierrez
Level 3 France Floor Judge
Florian Horn
Level 3 France Floor Judge
Stefan Ladstätter
Level 3 German-speaking countries Floor Judge
Jason Lemahieu
Level 3 USA - North Staff
David Lyford-Smith
Level 3 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Piero Nicolli
Level 3 Italy and Malta Floor Judge
Sebastian Pękala
Level 3 Europe - Central Floor Judge
Ronald Thompson
Level 3 USA - Northwest Floor Judge
Gerard Trpin
Level 3 France Floor Judge
Anniek Van der Peijl
Level 3 BeNeLux Floor Judge
Hans Wang
Level 3 Greater China Floor Judge
Emilien Wild
Level 3 BeNeLux Floor Judge
W. Matt Williams
Level 3 USA - Southeast Floor Judge
Maxim Antipov
Level 2 Iberia Floor Judge
Alice Araujo
Level 2 Brazil Scorekeeper
Kepa Arrieta
Level 2 Iberia Floor Judge
Sander Baars
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Staff
Jordan Baker
Level 2 USA - North Scorekeeper
Georgi Benev
Level 2 Europe - East Floor Judge
Kacper Chomicz
Level 2 Europe - Central Standby
Claudi Cisneros Camps
Level 2 Iberia Floor Judge
morgane costaire
Level 2 France Staff
Andrzej Cwalina
Level 2 Europe - Central Floor Judge
Ryan Darris
Level 2 USA - Southwest Scorekeeper
Alex de Bruijne
Level 2 BeNeLux Floor Judge
Lamberto Franco
Level 2 Italy and Malta Floor Judge
George Gavrilita
Level 2 Europe - East Floor Judge
Pawel Golota
Level 2 Europe - Central Standby
Jan Grottel
Level 2 Europe - Central Floor Judge
David Guteša
Level 2 Europe - East Floor Judge
Toby Hazes
Level 2 BeNeLux Floor Judge
Gabor Hegyi
Level 2 Europe - Central Scorekeeper
Tomas Joska
Level 2 Europe - Central Floor Judge
Valdas Kalvis
Level 2 Europe - North Floor Judge
Piotr Karpowicz
Level 2 Europe - Central Floor Judge
Philip Körte
Level 2 German-speaking countries Floor Judge
Julien Laronde
Level 2 France Floor Judge
Tomasz Ludkiewicz
Level 2 Europe - Central Staff
Piotr Łopaciuk
Level 2 Europe - Central Floor Judge
Àre Maturana
Level 2 France Floor Judge
Cassidy Melczak
Level 2 USA - Midatlantic Staff
Edd Miles
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Andrea Mondani
Level 2 Italy and Malta Floor Judge
John Papadakis
Level 2 Europe - East Floor Judge
Alexander Papageorgiou
Level 2 Europe - East Standby
Sergiy Pastukhov
Level 2 Europe - Central Floor Judge
Milos Perovic
Level 2 Europe - East Floor Judge
Christopher Richter
Level 2 USA - North Judge Manager
Andrea Sciarrotta
Level 2 Italy and Malta Floor Judge
Patryk Skut
Level 2 Europe - Central Standby
Adrian Teodorescu
Level 2 Europe - East Floor Judge
William Tiddi
Level 2 BeNeLux Floor Judge
Imogen Tilley
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Kreon Tseroulis
Level 2 Europe - East Floor Judge
Witold Waczynski
Level 2 Europe - Central Staff
Bartłomiej Wieszok
Level 2 Europe - Central Floor Judge
Anna Zielińska
Level 2 Europe - Central Floor Judge
Simon Ahrens
Level 1 German-speaking countries Floor Judge
Trevor Baker
Level 1 USA - Northwest Staff
Przemek Bok
Level 1 Europe - Central Standby
Janusz Bulakowski
Level 1 Europe - Central Staff
Pascal Gemis
Level 1 BeNeLux Floor Judge
Nicolas Glik
Level 1 Iberia Staff
Mateusz Grabowski
Level 1 Europe - Central Standby
Jason Howlett
Level 1 United Kingdom, Ireland, and South Africa Staff
Dominik Kozaczko
Level 1 Europe - Central Floor Judge
Steeve Lhomme
Level 1 BeNeLux Standby
Jarosław Pokrzywa
Level 1 Europe - Central Floor Judge
Michał Popielski
Level 1 Europe - Central Standby
Olivier Wattel
Level 1 BeNeLux Staff
Adam Cetnerowski
Uncertified Europe - Central Floor Judge
Théo CHENG
Uncertified France Floor Judge
Patrick Ericsson
Uncertified Europe - North Floor Judge
Mariusz Grotek
Uncertified Europe - Central Staff
Arthur Halavais
Uncertified USA - Southwest Staff
Jaroslav Karban
Uncertified Europe - Central Standby
Adam Kolipiński
Uncertified Europe - Central Floor Judge
Jiri Kubos
Uncertified Europe - Central Standby
Tiago Lopes
Uncertified Iberia Floor Judge
Scott Neiwert
Uncertified USA - Northwest Floor Judge
Lonneke Onrust
Uncertified BeNeLux Staff
Kaja Pękala
Uncertified Europe - Central Floor Judge
Jon Saso
Uncertified USA - Southwest Tournament Organizer
Mashi Scanlan
Uncertified USA - Southwest Staff
Konrad Wieczorek
Uncertified Europe - Central Floor Judge
Andrzej Wojciechowski
Uncertified Europe - Central Standby
Lucy Wyatt
Uncertified United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Teun Zijp
Uncertified BeNeLux Floor Judge