Grand Prix Portland 2018

Organizer: CFB Events
Judge manager: CFBEvents Staff Manager
Event type: Grand Prix
REL: Competitive/Professional (GP)
Format: Modern
Event date(s): Dec. 7, 2018-Dec. 9, 2018
Location: Portland, Oregon, United States of America
Venue: Oregon Convention Center
777 NE Martin Luther King Jr Blvd
Portland, OR 97232
USA
Applications accepted through: Sept. 14, 2018

Event Information

CFB Events is excited to invite you to join an amazing community of people who will create some tremendously fun Magic: the Gathering experiences for guests of Grand Prix Portland on December 7th - 9th, 2018. This application will allow you to apply to be a Judge, Lead, Operations Team Member, or Sides Scorekeeper for this Grand Prix.

Please be sure to read the entire application carefully before applying. The application window will close at 11:59 PM (23:59) CST on Friday, September 14th, 2018.

2&3DayPositions

In an effort to create opportunities for as many people as possible, we are offering two day positions (Friday/Saturday & Saturday/Sunday) in addition to three day positions. Applicants available for two day positions will be given higher priority than those only available for three day positions. Please select only those groups of days for which you are available to work.

Most operations and scorekeeping positions are three day commitments which require availability from Friday morning at 8:00 AM (8:00) through Sunday evening at 8:00 PM (20:00). As you are answering the application questions, please select only those groups of days for which you are available to work.

Expectations

Please note that you may apply for multiple roles, and may have more than one role over the course of the weekend.  If you are selected as a judge, you may be asked to take on operations tasks if needed.

 

JUDGES

 

If selected for a judging role, you may be asked to do any of the following: 

 

If selected to judge, you will be expected to work a minimum of two days, either Friday/Saturday or Saturday/Sunday.  Some number of judges will be selected to work all three days.  

 

If selected for a lead role, you will lead a group of judges performing the roles outlined above. Judges will be accepted for lead positions by day. When applying for a lead position, please make sure to indicate the minimum number of days you require in a lead position with lead compensation. In most cases, applicants accepted in a lead role for one or two days will be offered a non-lead role for the remaining days of the event.

 

Judges working towards their Day Two Team Lead certification will not be paid the lead rate. The judge assigned to supervise and assess a candidate for the Day Two Team Lead certification will receive the lead rate.

 

OPERATIONS

 

If selected for the Operations Team, you may be asked to work in one or more of the following areas:

 

Most Operations Team Members will be expected to work all three days, although a few may be scheduled to work Saturday and Sunday only.

 

SCOREKEEPERS

 

Scorekeepers will work with registration and perform results entry along with any other scorekeeping duties on the side events stage.  Most scorekeepers will work on side events all weekend. However, there is also the opportunity to work as the Main Event Support Scorekeeper on Saturday.

 

ALL STAFF

 

The typical shift length is 10-12 hours with a one hour lunch break and at least two fifteen minute breaks.  Typical shift length for leads is 10-14 hours with a one hour lunch break and at least two fifteen minute breaks.  Please note that leads on the main event are expected to work all eight rounds on Day One and through the end of the Top 8 on Day Two.  In order to give us flexibility in scheduling the event, all Operations Team members are expected to be available from 8:00 AM (8:00) Friday morning until at least 8 PM (20:00) on Sunday.

 

If you are selected for this event, you are responsible for monitoring the event forum for important news prior to and during the event.

ThursdaySetup

We will need help on Thursday to assist with preparing the hall and other miscellaneous setup.  Anyone selected to join us on Thursday will receive $200.00 plus one Booster Box for the day.  Lunch will be provided.

 

This shift starts at 10:00 AM (10:00) on Thursday and continues until the room is fully set up for the GP.  This typically takes between ten and twelve hours.   Our goal is to be completed by 8:00 PM (20:00).  However, the shift can go later if all of the setup tasks are not complete.  If you select this as an option, please be prepared for physical tasks, and please make sure you are available for the full day.

Strike

We always appreciate having a hard working and fun-loving crew to tear down the hall and pack up the equipment with us on Sunday night.  The Strike shift will start at 4:00 PM (16:00) on Sunday and will go until the GP is completely packed up (generally Midnight, (00:00), occasionally later). This shift has a one hour dinner break.  If selected, you will receive $300.00 and two Booster Boxes for the shift.

 

Please be prepared for physical work, both in your attire and capabilities. Lifting and loading are a large part of the duties. Because of this, you are free to wear whatever attire allows you to be the most comfortable while doing this work.  Please be aware that you will also be late in attending the staff party, which starts at 9:00 PM (21:00), but we always save a little extra cheer of for the Strike Team to celebrate a job well done!

Compensation

All staff members will receive a playmat in addition to: 

Role

Cash

Product*

Notes

Judge Staff

$200/day

 1 box/day  

Lead

$300/day

 2 boxes/day  

Operations Team

$200/day

 1 box/day  

Side Event Scorekeeper

$300/day

 2 boxes/day  

Main Event Support Scorekeeper

$400/day

 3 boxes/day

Saturday Only

Event Setup Team

$200/day

 1 box/day

Thursday Only

Event Strike Team

$300/day

 2 boxes/day

Sunday Only

 

*Product will be in the form of boxes from the most recent standard set.

Paperwork

Please note that all staff are independent contractors and will be required to complete appropriate paperwork which includes a contract with ChannelFireball Events for this Grand Prix.

 

You can see a copy of a blank contract here:

https://drive.google.com/file/d/1SuoekqjmBsot7TYAO_v9v6VV-3xty108/view?usp=sharing

 

Please also note that all selected applicants will be checked against the National Sex Offender Registry located at https://www.nsopw.gov.

StaffParty

We love celebrating the hard work and fantastic job our team does at each and every event.  As usual, there will be a post event staff party with desserts, drinks, and lots and lots of drafting!  The party runs from 9:00 PM (21:00) until at least 12:00 AM (0:00) on Sunday night after the event.  Information and location will be provided to staff during the Grand Prix.  We hope that everyone on staff will be able to stay and join us for the festivities!

Staff Members

Name Level Region Role
John Alderfer
Level 3 USA - Northeast Appeals Judge
John Carter
Level 3 USA - Northwest Floor Judge
Maria Alex Chernov
Level 3 USA - Southwest Floor Judge
Stephan Classen
Level 3 USA - Northwest Floor Judge
Abraham Corson
Level 3 USA - Midatlantic Floor Judge
CJ Crooks
Level 3 USA - Midatlantic Staff
Kevin Desprez
Level 3 France Head Judge
Joe Klopchic
Level 3 USA - Northwest Floor Judge
James Do Hung Lee
Level 3 USA - Northwest Floor Judge
Jason Lemahieu
Level 3 USA - North Staff
Scott Marshall
Level 3 USA - Northwest Floor Judge
Jose Nazareno
Level 3 Hispanic America - South Floor Judge
Piero Nicolli
Level 3 Italy and Malta Floor Judge
Eliana Rabinowitz
Level 3 USA - Southwest Floor Judge
Alejandro Raggio
Level 3 Hispanic America - South Appeals Judge
Niko Skartvedt
Level 3 Canada Floor Judge
Bryan Spellman
Level 3 USA - Northwest Floor Judge
Steven Zwanger
Level 3 USA - Midatlantic Floor Judge
Christian Aguilar
Level 2 USA - Great Lakes Floor Judge
Michael Arrowsmith
Level 2 USA - South Floor Judge
Nataniel Bael
Level 2 USA - Northeast Floor Judge
Guy Baldwin
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Nathaniel Bass
Level 2 USA - Southeast Floor Judge
Rob Blanckaert
Level 2 USA - Southwest Floor Judge
Diego Bolaños
Level 2 Hispanic America - North Staff
Leo Castellblanch
Level 2 USA - Northeast Floor Judge
Samantha Davis
Level 2 USA - Central Floor Judge
Marc DeArmond
Level 2 USA - Northwest Floor Judge
Adam Eidelsafy
Level 2 USA - Northeast Floor Judge
David Elden
Level 2 USA - Great Lakes Floor Judge
Jeffrey Emery
Level 2 USA - Northeast Floor Judge
Jeremy Fain
Level 2 USA - Southwest Floor Judge
Oren Firestein
Level 2 USA - Northwest Floor Judge
Xander Forral
Level 2 USA - Southwest Floor Judge
José Daniel García Rosas
Level 2 Hispanic America - North Floor Judge
Kentaro Guthrie
Level 2 Canada Floor Judge
Braulio Gutiérrez
Level 2 Hispanic America - North Floor Judge
David Hartford
Level 2 USA - Southwest Floor Judge
Caitlyn Hebert
Level 2 USA - Northwest Floor Judge
Sam Hung
Level 2 Canada Floor Judge
David Jimenez
Level 2 Hispanic America - North Floor Judge
Max Kahn
Level 2 USA - Central Floor Judge
Travis Lauro
Level 2 USA - Southwest Floor Judge
Erin Leonard
Level 2 USA - South Floor Judge
Sam Lewis
Level 2 USA - Southwest Floor Judge
Megan Linscott
Level 2 USA - Northeast Floor Judge
Jessica Livingston
Level 2 USA - South Staff
Shane Luke
Level 2 USA - Northwest Floor Judge
Matt Marheine
Level 2 USA - Northwest Floor Judge
Leonardo Martins
Level 2 Brazil Floor Judge
Kyle McQuilkin
Level 2 USA - Southwest Floor Judge
Erik Mock
Level 2 USA - Southeast Scorekeeper
Philippe Monlevade
Level 2 Brazil Floor Judge
Mauricio Morua
Level 2 Hispanic America - North Floor Judge
Sherwin Ng
Level 2 USA - Central Floor Judge
Jonathan Page
Level 2 USA - Northwest Floor Judge
Christina Paz
Level 2 Canada Floor Judge
Ben Petrila
Level 2 USA - Northwest Floor Judge
Zach Robinson
Level 2 USA - Northwest Floor Judge
Krystal Rose
Level 2 USA - Northwest Floor Judge
Kyle Ryc
Level 2 Canada Floor Judge
Nelson Salahub
Level 2 Canada Floor Judge
Chris Schafer
Level 2 USA - Northwest Floor Judge
Tyler Simmons
Level 2 USA - Southwest Floor Judge
Frank Stanley
Level 2 USA - Northwest Floor Judge
Joseph Steet
Level 2 USA - Northeast Floor Judge
Tyrik Strachan
Level 2 USA - Midatlantic Floor Judge
Ben Yan Hao Tai
Level 2 USA - Southwest Floor Judge
CoriAnn Theroux
Level 2 USA - Central Floor Judge
Tobias Vyseri
Level 2 Canada Floor Judge
Brandon Welch
Level 2 USA - Northwest Floor Judge
Adam White
Level 2 USA - Southwest Floor Judge
Jonathan Wilson
Level 2 Canada Floor Judge
Christopher Wohlwend
Level 2 USA - Northwest Floor Judge
Ryan Wood
Level 2 USA - Northwest Floor Judge
Antonio Zanutto
Level 2 Brazil Floor Judge
Terrance Armstrong
Level 1 USA - Southwest Staff
Trevor Baker
Level 1 USA - Northwest Staff
Garth Beavers
Level 1 USA - South Staff
Jeremy Button
Level 1 USA - Northwest Floor Judge
Stephen "Jack" Cummings
Level 1 USA - Southwest Staff
Bronson Dunayevich
Level 1 USA - Southwest Floor Judge
Dakota Gates
Level 1 USA - Northwest Floor Judge
Davis Gibson
Level 1 USA - Southwest Scorekeeper
Nicolas Glik
Level 1 Iberia Staff
Kami Hann
Level 1 USA - Southwest Staff
Yeremia Iman
Level 1 USA - Southwest Staff
Matthew Johnson
Level 1 USA - Southwest Staff
Dess Knight
Level 1 USA - North Staff
Tim Langermann
Level 1 USA - Southwest Staff
Eric Lindgren
Level 1 USA - Northwest Floor Judge
Lazaro Lopez
Level 1 USA - Southeast Staff
Anson Miyamoto
Level 1 USA - Northwest Staff
Wesley Norman
Level 1 Canada Floor Judge
Ismael Pallares
Level 1 Hispanic America - North Floor Judge
Ellen Petrila (Jackson)
Level 1 USA - Northwest Scorekeeper
Jerry Quiros
Level 1 Hispanic America - North Staff
Joseph Sapp
Level 1 USA - Southwest Staff
Ryan Shetler
Level 1 USA - Northwest Floor Judge
Peter Strauch
Level 1 USA - Central Scorekeeper
Brendan Takamori
Level 1 USA - Northwest Floor Judge
Sydney Townley
Level 1 USA - South Floor Judge
Kevin Urasky
Level 1 USA - Great Lakes Floor Judge
Paul Voegerl
Level 1 USA - Southeast Floor Judge
Vern Wells
Level 1 USA - Northwest Floor Judge
Chris Wong
Level 1 USA - Southwest Scorekeeper
Kristin Allison
Uncertified USA - Great Lakes Scorekeeper
April Goodman
Uncertified USA - Northwest Staff
Dawna Havnar
Uncertified USA - Northwest Staff
Io Hughto
Uncertified USA - Northeast Scorekeeper
Emilia Jorge de Aratanha
Uncertified Brazil Staff
Ben MacCrae
Uncertified USA - Northeast Staff
Wouter Maenhaut
Uncertified BeNeLux Staff
Hannah Rouley
Uncertified USA - Southwest Staff
Jon Saso
Uncertified USA - Southwest Staff
Mashi Scanlan
Uncertified USA - Southwest Staff
CFBEvents Staff Manager
Uncertified USA - North Judge Manager
Morgan Williams
Uncertified USA - Southwest Staff