Grand Prix Liverpool 2018

Organizer: CFB Events
Judge manager: CFBEvents Staff Manager
Event type: Grand Prix
REL: Competitive/Professional (GP)
Format: Team Unified Modern
Event date(s): Dec. 7, 2018-Dec. 9, 2018
Location: Liverpool, United Kingdom
Venue: ACC Liverpool
Kings Dock
Liverpool L3 4FP
United Kingdom
Applications accepted through: Sept. 14, 2018

Event Information

CFB Events is excited to invite you to join an amazing community of people who will create some tremendously fun Magic: the Gathering experiences for guests of Grand Prix Liverpool on December 7th - 9th, 2018. This application will allow you to apply to be a Judge, Lead, Operations, and Sides Scorekeeper positions for this Grand Prix.

Please be sure to read the entire application carefully before applying. The application window will close at 11:59 PM (23:59) CST on Friday, September 14th, 2018.

2&3DayPositionsIn an effort to create opportunities for as many people as possible, we are offering two day positions (Friday/Saturday & Saturday/Sunday) in addition to three day positions. Applicants available for two day positions will be given higher priority than those only available for three day positions. Please select only those groups of days for which you are available to work.

Most operations and scorekeeping positions are three day commitments which require availability from Friday morning at 8:00 AM (8:00) through Sunday evening at 8:00 PM (20:00). As you are answering the application questions, please select only those groups of days for which you are available to work. 

Expectations

Please note that you may apply for multiple roles and may have more than one role over the course of the weekend.  If you are selected as a judge, you may be asked to take on operations tasks if needed.

 

JUDGES

 

If selected for a judging role, you may be asked to do any of the following: 

 

If selected to judge, you will be expected to work a minimum of two days, either Friday/Saturday or Saturday/Sunday.  Some number of judges will be selected to work all three days.  

 

If selected for a lead role, you will lead a group of judges performing the roles outlined above. Judges will be accepted for lead positions by day. When applying for a lead position, please make sure to indicate the minimum number of days you require being in a lead position with lead compensation. In most cases, applicants accepted in a lead role for one or two days will be offered a non-lead role for the remaining days of the event.

 

Judges working towards their Day Two Team Lead certification will not be paid the lead rate.  The judge assigned to supervise and assess a candidate for the Day Two Team Lead certification will receive the lead rate.

 

OPERATIONS

 

If selected for the Operations Team, you may be asked to work in one or more of the following areas:

 

Most Operations Team Members will be expected to work all three days, although a few may be scheduled to work Saturday and Sunday only.

 

SCOREKEEPERS

 

Scorekeepers will work with registration, and perform results entry along with any other scorekeeping duties on the side events stage.  Most scorekeepers will work on side events all weekend. However, there is also the opportunity to work as the Main Event Support Scorekeeper on Saturday.

 

ALL STAFF

 

The typical shift length is 10-12 hours with a one hour lunch break and at least two fifteen minute breaks.  Typical shift length for leads is 10-14 hours with a one hour lunch break and at least two fifteen minute breaks.  Please note that leads on the main event are expected to work all eight rounds on Day One and through the end of the Top 8 on Day Two.  In order to give us flexibility in scheduling the event, all Operations Team members are expected to be available from 8:00 AM (8:00) Friday morning until at least 8 PM (20:00) on Sunday.

 

If you are selected for this event, you are responsible for monitoring the event forum for important news prior to and during the event.

ThursdaySetup

We will need help on Thursday to assist with preparing the hall and other miscellaneous setup.  Anyone selected to join us on Thursday will receive €150.00 plus one Booster Box for the day.  Lunch will be provided.

 

This shift starts at 10:00 AM (10:00) on Thursday and continues until the room is fully set up for the GP.  This typically takes between ten and twelve hours.   Our goal is to be completed by 8:00 PM (20:00).  However, the shift can go later if all of the setup tasks are not complete.  If you select this as an option, please be prepared for physical tasks, and please make sure you are available for the full day.

Strike

We always appreciate having a hard working and fun-loving crew to tear down the hall and pack up the equipment with us on Sunday night.  The Strike shift will start at 4:00 PM (16:00) on Sunday and will go until the GP is completely packed up (generally Midnight, (00:00), occasionally later). This shift has a one hour dinner break.  If selected, you will receive €225.00 and two Booster Boxes for the shift.

 

Please be prepared for physical work, both in your attire and capabilities. Lifting and loading are a large part of the duties. Because of this, you are free to wear whatever attire allows you to be the most comfortable while doing this work.  Please be aware that you will also be late in attending the staff party which starts at 9:00 PM (21:00), but we always save a little extra cheer for the Strike Team to celebrate a job well done!

Compensation

All staff members will receive a playmat in addition to: 

Role

Cash*

Product**

Notes

Judge Staff

€150/day

 1 box/day  

Lead

€225/day

 2 boxes/day  

Operations Team

€150/day

 1 box/day  

Side Event Scorekeeper

€225/day

 2 boxes/day  

Main Event Support Scorekeeper

€300/day

 3 boxes/day

Saturday Only

Event Setup Team

€150/day

 1 box/day

Thursday Only

Event Strike Team

€225/day

 2 boxes/day

Sunday Only

*All Cash compensation will be distributed via PayPal.

**Product will be in the form of boxes from the most recent standard set. 

Paperwork

Please note that all staff are independent contractors and will be required to complete appropriate paperwork which includes a contract with Tournament Center, the company handling all staffing for this Grand Prix.  Submission of Tax and/or TIN information (for example, a Social Security Number in the United States) is required in order to work at this event.

 

You can see a copy of a blank Tournament Center contract here:

https://drive.google.com/file/d/1wuTC1u8qig66c01mW4ljZwisZOUmoXz8/view?usp=sharing

StaffParty
We love celebrating the hard work and fantastic job our team does at each and every event.  As usual, there will be a post event staff party with desserts, drinks, and lots and lots of drafting!  The party runs from 9:00 PM (21:00) until at least 12:00 AM (0:00) on Sunday night after the event.  Information and location will be provided to staff during the Grand Prix.  We hope that everyone on staff will be able to stay and join us for the festivities!

Staff Members

Name Level Region Role
Meg Baum
Level 3 USA - Great Lakes Floor Judge
Jona Bemindt
Level 3 BeNeLux Staff
Guillaume Beuzelin
Level 3 France Staff
Oli Bird
Level 3 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Alfonso Bueno
Level 3 Iberia Floor Judge
Michael Chamberlain
Level 3 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Anna Cotti
Level 3 Italy and Malta Floor Judge
Dustin De Leeuw
Level 3 BeNeLux Floor Judge
Kevin Desprez
Level 3 France Staff
Cristiana Dionisio
Level 3 Italy and Malta Appeals Judge
Jack Doyle
Level 3 United Kingdom, Ireland, and South Africa Scorekeeper
John Eriksson
Level 3 Europe - North Floor Judge
Jeremie Granat
Level 3 German-speaking countries Floor Judge
Francois Grossi
Level 3 France Floor Judge
Florian Horn
Level 3 France Floor Judge
Matthew Johnson
Level 3 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Sophie Pages
Level 3 France Floor Judge
Sergio Perez
Level 3 Iberia Floor Judge
Mikaël Rabie
Level 3 France Scorekeeper
John Temple
Level 3 USA - Great Lakes Floor Judge
Riccardo Tessitori
Level 3 Italy and Malta Head Judge
Niels Viaene
Level 3 BeNeLux Floor Judge
Emilien Wild
Level 3 BeNeLux Appeals Judge
Christopher Ambery
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Rhys Bainbridge
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Scorekeeper
Sashi Balakrishnan
Level 2 Southeast Asia Floor Judge
Harry Barlow
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Alfred Bellinger
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Luca Cafaggi
Level 2 Italy and Malta Floor Judge
Ben Coleman
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Paul Crosby
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Grant David
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Alex de Bruijne
Level 2 BeNeLux Staff
Daniel De Swarte
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Cécile Denaux
Level 2 BeNeLux Staff
Marceau Depasse
Level 2 BeNeLux Floor Judge
Arick Dickerman
Level 2 Hispanic America - North Floor Judge
Luke Dowling
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Roisin Doyle
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Mark Dragstra
Level 2 BeNeLux Floor Judge
Konrad Eibl
Level 2 German-speaking countries Floor Judge
Nuno Falcao e Cunha
Level 2 Iberia Floor Judge
István Fejér
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Filipe Fernandes
Level 2 Iberia Floor Judge
Patricia Fernández Fuentes
Level 2 Iberia Floor Judge
Isa Flues
Level 2 German-speaking countries Floor Judge
Raymond Fong
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Lamberto Franco
Level 2 Italy and Malta Floor Judge
George Gavrilita
Level 2 Europe - East Staff
Christian Genz
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Jan Grottel
Level 2 Europe - Central Floor Judge
Henry Guille
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Nick Hall
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Gabor Hegyi
Level 2 Europe - Central Scorekeeper
Casey Hogan
Level 2 USA - Northwest Staff
Winter Hughes
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Federica Innocenti
Level 2 Italy and Malta Floor Judge
Iva Kleiner
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Staff
Philip Körte
Level 2 German-speaking countries Floor Judge
Phil Lancaster
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Klaus Lassacher
Level 2 German-speaking countries Floor Judge
Cayce Lauder
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Hannah Lissaman
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Alon Luski
Level 2 Europe - East Floor Judge
Elizabeth Mackie
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Staff
Giorgio Maldarizzi
Level 2 Italy and Malta Floor Judge
Riccardo Mangano
Level 2 BeNeLux Floor Judge
Jackson Moore
Level 2 France Floor Judge
Erin Murphy
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
David Murray
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Emanuele Navisse
Level 2 Italy and Malta Floor Judge
René Oberweger
Level 2 German-speaking countries Floor Judge
Fabio Pierucci
Level 2 Italy and Malta Floor Judge
Norman Ralph
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Scorekeeper
Alessandro Riva
Level 2 Italy and Malta Floor Judge
Phillip Robinson
Level 2 USA - Midatlantic Staff
Diogo Santos
Level 2 Iberia Floor Judge
Daniel Schuster
Level 2 German-speaking countries Floor Judge
Phil Scutter-Cairns
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Jerzy Sikorski
Level 2 Europe - Central Floor Judge
David Silva
Level 2 Iberia Floor Judge
Renato Spinelli
Level 2 Italy and Malta Floor Judge
Aaron Strawbridge
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Jaspa Stritt
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Patrik Surab
Level 2 Europe - Central Floor Judge
Rory Tans
Level 2 BeNeLux Floor Judge
Martina Eva Tonković
Level 2 German-speaking countries Floor Judge
Dave Tuite
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Staff
Yuval Tzur
Level 2 Europe - East Floor Judge
Michele Vianello
Level 2 Italy and Malta Floor Judge
Witold Waczynski
Level 2 Europe - Central Floor Judge
Rikki Walker
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Staff
Raymond Wat
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Nicole Weber
Level 2 German-speaking countries Floor Judge
Mark White
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Juergen Wierz
Level 2 German-speaking countries Floor Judge
Bartłomiej Wieszok
Level 2 Europe - Central Floor Judge
Anna Zielińska
Level 2 Europe - Central Floor Judge
Inês Aguiar Branco
Level 1 Iberia Staff
Tiago Careta
Level 1 Iberia Staff
Declan Doherty
Level 1 United Kingdom, Ireland, and South Africa Staff
Nicolas Glik
Level 1 Iberia Staff
Tom Hobman
Level 1 United Kingdom, Ireland, and South Africa Staff
Jason Howlett
Level 1 United Kingdom, Ireland, and South Africa Scorekeeper
Emma Shrimpton
Level 1 United Kingdom, Ireland, and South Africa Staff
Aurélie Violette
Level 1 France Scorekeeper
Julien Winter
Level 1 France Scorekeeper
Tony Campbell
Uncertified United Kingdom, Ireland, and South Africa Staff
Charlotte Descans
Uncertified BeNeLux Staff
Rowan Kemp
Uncertified United Kingdom, Ireland, and South Africa Staff
Wouter Maenhaut
Uncertified BeNeLux Staff
Lonneke Onrust
Uncertified BeNeLux Staff
Philip Rogers
Uncertified United Kingdom, Ireland, and South Africa Staff
Jon Saso
Uncertified USA - Southwest Staff
Mashi Scanlan
Uncertified USA - Southwest Staff
CFBEvents Staff Manager
Uncertified USA - North Judge Manager