Grand Prix Los Angeles 2014

Organizer: Cascade Games
Judge manager: Kyle Knudson
Event type: Grand Prix
REL: Competitive/Professional (GP)
Format: Standard
Event date(s): Oct. 17, 2014-Oct. 19, 2014
Location: Los Angeles, California, United States of America
Venue: Los Angeles Convention Center
West Hall B
1201 S Figueroa St
Los Angeles, CA 90015
(213) 741-1151
Applications accepted through: Sept. 5, 2014

Event Information

On behalf of Cascade Games and Channel Fireball, I want to thank you for your interest in working at Grand Prix Los Angeles 2014! The dates for this event are October 17-19, 2014. Please note the following:

 

Expectations



Please be reminded that judging a GP is a lot of fun, but it's also a lot of work. You get to see a bunch of old friends and you'll hopefully make a few new ones - but you'll also take judge calls, give rulings, take registration, pick up trash, count lists, push in chairs, prepare product, pick up trash, move tables, push in chairs, deploy tablecloths, pick up trash, fold tablecloths, push in chairs, stay up late, pick up trash, help the artists, push in chairs, help with breakdown, and pick up trash!

Please indicate in your application if you are available to work Friday. There will be multiple shifts, so indicate your hours of availability. 

All judges staffed for Sunday are expected to be available to work until 8pm. If you must leave early, your compensation may be reduced. Please contact the Staff Manager as soon as you know about a possible conflict.

The application window will close on Friday, September 5th.

 

Tangible Benefits For You

Foils - Wizards of the Coast will give a selection of DCI foils to all certified judges assigned to judging shifts. Judge shirts will available to certified judges on staff who need them.



Product - Judges will receive a box of product per day worked. Level 3+ judges will receive an additional half box per day worked. This product will be from a recent Magic set.

Food & room – Cascade Games will provide a stipend to all staff members of $80 per day worked for food and lodging. All staff members will be required to complete tax information for Cascade Games before starting their shift.

Hotel

The first hotel block with the Courtyard Los Angeles L.A. Live is sold out. We have secured an overflow discounted room block at RAMADA Los Angeles-Downtown West! This hotel is located in Downtown LA and is a 15 minute walk to the Los Angeles Convention Center. The rate is only available by calling the hotel directly. Call 213-385-7141, use group code CG3ABB, and identify yourself as an attendee for Grand Prix LA. If you have any issues ask for the Office Manager Stacey Kim.


Block Code: CG3ABB

Cutoff Date: 10/09/14

 

3 Nights or more bookings:

Two Double Beds = $125+tax per night

Two Queen Beds = $135+tax per night


2 Nights or less bookings:

Two Double Beds = $141+tax per night

Two Queen Beds = $151+tax per night

 

RAMADA Los Angeles-Downtown West

1901 W. Olympic Blvd.

Los Angeles, CA 9006

213.385.7141

Staff Members

Name Level Region Role
John Alderfer
Level 3 (Judge Academy) USA - Northeast Floor Judge
Joel Bantiles
Level 3 (Judge Academy) Southeast Asia Floor Judge
John Carter
Level 3 (Judge Academy) USA - Northwest Floor Judge
Maria Alex Chernov
Level 3 (Judge Academy) USA - Southwest Floor Judge
Kevin Desprez
Level 3 (Judge Academy) France Head Judge
Shawn Doherty
Level 3 (Judge Academy) USA - Northeast Floor Judge
Federico Donner
Level 3 (Judge Academy) Hispanic America - South Floor Judge
Hector Fuentes
Level 3 (Judge Academy) Hispanic America - North Floor Judge
Carlos Ho
Level 3 (Judge Academy) Hispanic America - North Floor Judge
James Do Hung Lee
Level 3 (Judge Academy) USA - Northwest Floor Judge
Jason Lemahieu
Level 3 (Judge Academy) USA - North Head Judge
Eric Levine
Level 3 (Judge Academy) USA - Central Floor Judge
David Lyford-Smith
Level 3 (Judge Academy) United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Alejandro Raggio
Level 3 (Judge Academy) Hispanic America - South Floor Judge
Joseph Steet
Level 3 (Judge Academy) USA - Northeast Floor Judge
Ronald Thompson
Level 3 (Judge Academy) USA - Northwest Floor Judge
Joe Wiesenberg
Level 3 (Judge Academy) USA - Southwest Floor Judge
Steven Zwanger
Level 3 (Judge Academy) USA - Midatlantic Floor Judge
Abeed Bendall
Level 2 (Judge Academy) Canada Floor Judge
Will Bumgardner
Level 2 (Judge Academy) USA - Southwest Floor Judge
Angela Chandler
Level 2 (Judge Academy) USA - Southwest Floor Judge
Eric Cheung
Level 2 (Judge Academy) USA - Southwest Floor Judge
Brian Couchman
Level 2 (Judge Academy) USA - Southwest Floor Judge
Ryan Darris
Level 2 (Judge Academy) USA - Southwest Floor Judge
Vicente Davis
Level 2 (Judge Academy) USA - Southwest Floor Judge
David Delgado
Level 2 (Judge Academy) USA - Southwest Floor Judge
Arick Dickerman
Level 2 (Judge Academy) Hispanic America - North Floor Judge
Brian Dombroski
Level 2 (Judge Academy) USA - Southwest Floor Judge
Charles Ferguson
Level 2 (Judge Academy) USA - Southwest Standby
Raymond Fong
Level 2 (Judge Academy) United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Jeph Foster
Level 2 (Judge Academy) USA - Midatlantic Floor Judge
Sergio García
Level 2 (Judge Academy) Iberia Floor Judge
Omar Gonzalez
Level 2 (Judge Academy) Hispanic America - North Standby
Andrew Goulart
Level 2 (Judge Academy) USA - Northwest Floor Judge
Steve Guillerm
Level 2 (Judge Academy) USA - Northeast Floor Judge
Aaron Henner
Level 2 (Judge Academy) USA - Northwest Floor Judge
Chris Higashi
Level 2 (Judge Academy) USA - Southwest Floor Judge
Jeff S Higgins
Level 2 (Judge Academy) USA - Northwest Floor Judge
Jordan Johnston
Level 2 (Judge Academy) USA - Southwest Floor Judge
Joe Kavanagh
Level 2 (Judge Academy) USA - Southwest Floor Judge
Kyle Knudson
Level 2 (Judge Academy) USA - Northwest Staff
Travis Lauro
Level 2 (Judge Academy) USA - Southwest Standby
Kevin Long
Level 2 (Judge Academy) USA - Southwest Standby
Cassidy Melczak
Level 2 (Judge Academy) USA - Midatlantic Floor Judge
Ken Nichols
Level 2 (Judge Academy) USA - Northwest Floor Judge
Chris Nowak
Level 2 (Judge Academy) USA - Midatlantic Floor Judge
John O'Donnell
Level 2 (Judge Academy) USA - Southwest Floor Judge
Peter Richmond
Level 2 (Judge Academy) USA - Southwest Floor Judge
Samantha Short
Level 2 (Judge Academy) USA - Central Floor Judge
Josh Stansfield
Level 2 (Judge Academy) USA - Southwest Floor Judge
Jeremyah Stoermer
Level 2 (Judge Academy) USA - Southwest Floor Judge
Casey Sutliff
Level 2 (Judge Academy) USA - Southeast Floor Judge
Steve Wellington
Level 2 (Judge Academy) USA - Southwest Floor Judge
David Zimet
Level 2 (Judge Academy) USA - Southwest Floor Judge
Trevor Baker
Level 1 (Judge Academy) USA - Northwest Staff
Sal Cortez
Level 1 (Judge Academy) USA - Southwest Standby
Davis Gibson
Level 1 (Judge Academy) USA - Southwest Floor Judge
Emily Klopchic (Blasdell)
Level 1 (Judge Academy) USA - Northwest Floor Judge
Matthew Munoz
Level 1 (Judge Academy) USA - Southwest Floor Judge
Bret Siakel
Level 1 (Judge Academy) USA - Northwest Floor Judge
Nathan Wang
Level 1 (Judge Academy) USA - Southwest Floor Judge
Chris Wong
Level 1 (Judge Academy) USA - Southwest Floor Judge
Zachary Bange
Uncertified USA - Southwest Floor Judge
Danny Batterman
Uncertified USA - Southwest Floor Judge
Ray Bechtel
Uncertified USA - Southwest Floor Judge
Brittney Blumenthal
Uncertified USA - Northwest Scorekeeper
Frank Chafe
Uncertified USA - Northwest Floor Judge
Martin Chaves
Uncertified Hispanic America - North Floor Judge
Adena Chernosky
Uncertified USA - Northwest Floor Judge
Chris Davis
Uncertified USA - Southwest Floor Judge
Kyle Donovan
Uncertified USA - Northwest Floor Judge
Nicholas Fang
Uncertified USA - Northwest Scorekeeper
Louis Fernandes
Uncertified USA - Central Floor Judge
Brian Glenn
Uncertified USA - Southwest Floor Judge
Mike Goodman
Uncertified USA - Northwest Staff
Arthur Halavais
Uncertified USA - Southwest Floor Judge
Aaron Hamer
Uncertified USA - Northwest Floor Judge
Chad Havas
Uncertified USA - Southwest Floor Judge
Dawna Havnar
Uncertified USA - Northwest Floor Judge
Cora Havnar
Uncertified USA - Northwest Floor Judge
Riki Hayashi
Uncertified USA - Midatlantic Floor Judge
Sarah Hayashi
Uncertified USA - Midatlantic Floor Judge
Andrew Heckt
Uncertified Italy and Malta Staff
Marco Herrera
Uncertified USA - Southwest Floor Judge
Io Hughto
Uncertified USA - Northeast Floor Judge
Shawn Jamison
Uncertified USA - Northwest Staff
Kirstin "Kir" Jarchow
Uncertified USA - Southwest Floor Judge
Nichole Johnson
Uncertified USA - Southwest Floor Judge
Michael King
Uncertified USA - Northwest Floor Judge
Kathryn Lee
Uncertified USA - Southwest Floor Judge
Woosuk Lee
Uncertified Greater China Floor Judge
Stefan Mackiewicz
Uncertified USA - North Floor Judge
Leo Maros
Uncertified USA - Southwest Floor Judge
Jordan McQueen
Uncertified USA - Northwest Floor Judge
Anthony Miller
Uncertified USA - Northwest Floor Judge
Bruce Mills
Uncertified USA - Midatlantic Floor Judge
Jeff Morrow
Uncertified USA - Southwest Floor Judge
Tristin Motes
Uncertified USA - Southwest Standby
Phillip Painter
Uncertified USA - Southwest Floor Judge
Chris Parham
Uncertified None Floor Judge
Elizabeth Peloquin
Uncertified USA - Northwest Floor Judge
Zachary Reyburn
Uncertified USA - North Floor Judge
Robert Riley
Uncertified USA - Northwest Floor Judge
Zach Robinson
Uncertified USA - Northwest Floor Judge
Nick Rutkowski
Uncertified USA - Southwest Floor Judge
Billicent San Juan
Uncertified USA - Southwest Floor Judge
Andrej Selivra
Uncertified USA - Southwest Floor Judge
Tim Shields
Uncertified USA - Northwest Tournament Organizer
Miki Urban
Uncertified USA - Southwest Floor Judge