Grand Prix Liverpool 2017

Organizer: Cascade Games LLC
Judge manager: John Carter
Event type: Grand Prix
REL: Competitive/Professional (GP)
Format: Sealed Deck
Event date(s): Oct. 27, 2017-Oct. 29, 2017
Location: Liverpool, United Kingdom
Venue: ACC Liverpool
Kings Dock, Liverpool
L3 4FP
United Kingdom
Applications accepted through: Aug. 29, 2017

Event Information

On behalf of Cascade Games LLC, I want to thank you for your interest in working at Grand Prix Liverpool 2017! The dates for this event are October 27 - 29, 2017. Please be sure to read the entire application carefully before applying.

 

The application window closes on Tuesday, August 29th. 2017.

Initial staff selection is targeted for Tuesday, September 5th, 2017.

 

Expectations
This application covers all event needs, including judging, scorekeeping, prize wall, customer service, set-up, breakdown, and registration. If you are selected for staff, you may be asked to do any or all of the following:

 

 

You may send any questions regarding the above information specifically or your application in general to Questions@cascadegames.com or Carter@cascadegames.com

 

If you are selected for staff, please check the forum periodically for important news.

 

Tangible Benefits For You

All staff members will receive the following:

1x GP Liverpool Judge Playmat

as well as

L1 = €70 + 1 box per day

L2 = €140 + 1 box per day

L3 = €210 + 1.5 boxes per day

 

Shift Options

Some offers will be for three days; many will be for two days.  All offers will include work on Saturday.  Please make sure to answer the question about 2- and 3-day shifts if a 3-day shift is required.

 

Special Saturday Shifts

Saturday at a Grand Prix can be a challenging experience.  To properly serve the needs of the event, a number of judges may be assigned to Extended or Split shifts.  Extended shifts work longer hours; split shifts have a significantly long break in the middle of the shift.  If you are interested in this opportunity, please answer the appropriate question in your application.  These shifts are not available to L1 applicants.  Notification of selection for special Saturday shifts are included with the notification of acceptance to the event.

The additional compensation for a special Saturday shift is:

L2: 1 box

L3: €50 + 1 box

 

Status types

You may apply for one or both statuses: Confirmed or Standby.

 

Please apply for all status types you will accept. If you select both Confirmed and Standby, we will consider you for Confirmed staff first. If you select Confirmed but do not select Standby, we will not consider you for Standby.  Selecting both options does not impact your selection for either option.  If selected as Standby, we expect you to attend the event.  If activated, you will receive normal judge level compensation instead.  If not activated, you will receive a free event entry usable for any event including the main event.  Please notify us as soon as possible if you are on Standby but unable to be activated.

 

Paperwork
Cascade Games has retained the services of tournamentcenter.eu as our employment agency for this GP. This means that all staff members are independent contractors working for tournamentcenter.eu. Staff will complete tournamentcenter.eu paperwork including the Judge Service Agreement contract with tournamentcenter.eu before beginning their first shift.  A sample contract (not an actual contract) is viewable here.
 
Hotel

More details will be posted as they become available.

 

Questions

If you have any questions about any part of this please contact either Questions@cascadegames.com or Carter@cascadegames.com.

 

Thank you, and we hope to see you at Grand Prix Liverpool 2017!

Staff Members

Name Level Region Role
Jurgen Baert
Level 3 BeNeLux Head Judge
Jona Bemindt
Level 3 BeNeLux Floor Judge
Oli Bird
Level 3 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Elise Bouaziz
Level 3 France Floor Judge
Alfonso Bueno
Level 3 Iberia Appeals Judge
John Carter
Level 3 USA - Northwest Staff
Rob Castellon
Level 3 USA - Northeast Floor Judge
Michael Chamberlain
Level 3 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Dustin De Leeuw
Level 3 BeNeLux Floor Judge
Cristiana Dionisio
Level 3 Italy and Malta Appeals Judge
Jack Doyle
Level 3 United Kingdom, Ireland, and South Africa Scorekeeper
Christian Gawrilowicz
Level 3 Europe - East Floor Judge
Francois Grossi
Level 3 France Floor Judge
Florian Horn
Level 3 France Floor Judge
Matthew Johnson
Level 3 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Stefan Ladstätter
Level 3 German-speaking countries Floor Judge
David Lyford-Smith
Level 3 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Thomas Ralph
Level 3 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Luca Romano
Level 3 Italy and Malta Floor Judge
Charlotte Sable
Level 3 Europe - North Floor Judge
Emilien Wild
Level 3 BeNeLux Team Lead
saverio adamo
Level 2 Italy and Malta Scorekeeper
Christopher Ambery
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Kepa Arrieta
Level 2 Iberia Floor Judge
Sander Baars
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Guy Baldwin
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Harry Barlow
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Alfred Bellinger
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Standby
Ben Coleman
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Floris De Baerdemaeker
Level 2 BeNeLux Floor Judge
Daniel De Swarte
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Mark Dragstra
Level 2 BeNeLux Floor Judge
Konrad Eibl
Level 2 German-speaking countries Floor Judge
Niklas Ek
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Raymond Fong
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Scorekeeper
Lamberto Franco
Level 2 Italy and Malta Floor Judge
Patrik Fridland
Level 2 Europe - North Floor Judge
Christian Genz
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Henry Guille
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Warren Hawkins
Level 2 Australia and New Zealand Floor Judge
Gabor Hegyi
Level 2 Europe - Central Scorekeeper
Martin Hergeth
Level 2 German-speaking countries Floor Judge
Winter Hughes
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Dominika Knapova
Level 2 Europe - Central Floor Judge
Kyle Knudson
Level 2 USA - Northwest Staff
Klaus Lassacher
Level 2 German-speaking countries Floor Judge
Cayce Lauder
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Hannah Lissaman
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Audun Maatje
Level 2 Europe - North Floor Judge
Elizabeth Mackie
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Craig Mackie
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Riccardo Mangano
Level 2 BeNeLux Floor Judge
Dániel Markos
Level 2 Europe - Central Floor Judge
Javier Martin Arjona
Level 2 German-speaking countries Floor Judge
Mark Mc Govern
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Andrea Mondani
Level 2 Italy and Malta Floor Judge
Huw Morris
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Standby
Erin Murphy
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Fabio Pierucci
Level 2 Italy and Malta Floor Judge
Thomas Pupe
Level 2 BeNeLux Floor Judge
Norman Ralph
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Pablo Roldán Quintero
Level 2 Iberia Floor Judge
Asger Skovbjerg
Level 2 Europe - North Floor Judge
Aaron Strawbridge
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Jaspa Stritt
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
William Tiddi
Level 2 BeNeLux Floor Judge
Imogen Tilley
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Michele Vianello
Level 2 Italy and Malta Floor Judge
Daniel Virag
Level 2 Europe - Central Floor Judge
Raymond Wat
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Mark White
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Bartłomiej Wieszok
Level 2 Europe - Central Floor Judge
Mark Winckle
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
David Záleský
Level 2 Europe - Central Floor Judge
Anna Zielińska
Level 2 Europe - Central Floor Judge
Alex Griggs
Level 1 United Kingdom, Ireland, and South Africa Standby
Jason Howlett
Level 1 United Kingdom, Ireland, and South Africa Staff
Michał Popielski
Level 1 Europe - Central Floor Judge
Olivier Wattel
Level 1 BeNeLux Floor Judge
Martin Golm
Uncertified German-speaking countries Scorekeeper
Andrew Heckt
Uncertified Italy and Malta Staff
Jaroslav Karban
Uncertified Europe - Central Floor Judge
Tiago Lopes
Uncertified Iberia Floor Judge
Lonneke Onrust
Uncertified BeNeLux Floor Judge
Tim Shields
Uncertified USA - Northwest Tournament Organizer
Konrad Wieczorek
Uncertified Europe - Central Floor Judge