Grand Prix Copenhagen 2018

Organizer: ChannelFireball
Judge manager: CFBEvents Staff Manager
Event type: Grand Prix
REL: Competitive/Professional (GP)
Format: Standard
Event date(s): June 8, 2018-June 10, 2018
Location: Copenhagen, Denmark
Venue: Bella Center
Center Blvd. 5
2300 København S
Denmark
Applications accepted through: March 18, 2018

Event Information

GP CopenhagenCFB Events is excited to invite you to join an amazing community of people who will create some tremendously fun Magic: the Gathering experiences for guests of Grand Prix Copenhagen on June, 8th - June 8th 2018. This application will allow you to apply to be a Judge, Lead, Operations Team Member and some Scorekeeper positions for this Grand Prix.

Please be sure to read the entire application carefully before applying. The application window will close at 11:59 PM (23:59) CST on Sunday, March 18th, 2018.

2 or 3 day positionsIn an effort to create opportunities for as many people as possible, we are offering two day positions (Friday/Saturday & Saturday/Sunday) in addition to three day positions. Applicants available for two day positions will be given higher priority than those only available for three day positions. Please select only those groups of days for which you are available to work.

Most operations and scorekeeping positions are three day commitments which require availability from Friday morning at 8:00 AM (8:00) through Sunday evening at 8:00 PM (20:00). As you are answering the application questions, please select only those groups of days for which you are available to work. 

ExpectationsPlease note that you may apply for multiple roles, and may have more than one role over the course of the weekend.  If you are selected as a judge, you may be asked to take on operations tasks if needed.

 

JUDGES

 

If selected for a judging role, you may be asked to do any of the following: 

 

If selected to judge, you will be expected to work a minimum of two days, either Friday/Saturday or Saturday/Sunday.  Some number of judges will be selected to work all three days.  

 

If selected for a lead role, you will lead a group of judges performing the roles outlined above. Judges will be accepted for lead positions by day. When applying for a lead position, please make sure to indicate the minimum number of days you require being in a lead position with lead compensation. In most cases, applicants accepted in a lead role for one or two days will be offered a non-lead role for the remaining days of the event.

 

Judges working towards their Day Two Team Lead certification will not be paid the lead rate.  The judge assigned to supervise and assess a candidate for the Day Two Team Lead certification will receive the lead rate.

 

OPERATIONS

 

If selected for the Operations Team, you may be asked to work in one or more of the following areas:

 

Most Operations Team Members will be expected to work all three days, although a few may be scheduled to work Saturday and Sunday only.

 

SCOREKEEPERS

 

Scorekeepers will work with registration, and perform results entry along with any other scorekeeping duties on the side events stage.  Most scorekeepers will work on side events all weekend, however there is the opportunity to work as the Main Event Support Scorekeeper on Saturday.

 

ALL STAFF

 

The typical shift length is 10-12 hours with a one hour lunch break and at least two fifteen minute breaks.  Typical shift length for leads is 10-14 hours with a one hour lunch break and at least two fifteen minute breaks.  Please note that leads on the main event are expected to work all eight rounds on Day One and through the end of the Top 8 on Day Two.  In order to give us flexibility in scheduling the event, all Operations Team members are expected to be available from 8:00 AM (8:00) Friday morning until at least 8 PM (20:00) on Sunday.

 

If you are selected for this event, you are responsible for monitoring the event forum for important news prior to and during the event.

Thur Set up

We will need help on Thursday to assist with preparing the hall and other miscellaneous setup.  Anyone selected to join us on Thursday will receive €150.00 plus one Booster Box for the day.  Lunch will be provided.

 

This shift starts at 10:00 AM (10:00) on Thursday and continues until the room is fully set up for the GP.  This typically takes between ten and twelve hours.   Our goal is to be completed by 8:00 PM (20:00).  However, the shift can go later if all of the setup tasks are not complete.  If you select this as an option, please be prepared for physical tasks, and please make sure you are available for the full day.

Sun Strike

We always appreciate having a hard working and fun-loving crew to tear down the hall and pack up the equipment with us on Sunday night.  The Strike shift will start at 4:00 PM (16:00) on Sunday and will go until the GP is completely packed up (generally Midnight, (00:00), occasionally later). This shift has a one hour dinner break.  If selected, you will receive €225.00 and two Booster Boxes for the shift.

 

Please be prepared for physical work, both in your attire and capabilities. Lifting and loading are a large part of the duties. Because of this, you are free to wear whatever attire allows you to be the most comfortable while doing this work.  Please be aware that you will also be late in attending the staff party which starts at 9:00 PM (21:00), but we always save a little extra cheer of for the Strike Team to celebrate a job well done!

Compensation

All staff members will receive a playmat in addition to: 

Role

Cash

Product*

Notes

Judge Staff

€150/day

 1 box/day  

Lead

€225/day

 2 boxes/day  

Operations Team

€150/day

 1 box/day  

Side Event Scorekeeper

€225/day

 2 boxes/day  

Main Event Support Scorekeeper

€300/day

 3 boxes/day

Saturday Only

Event Setup Team

€150/day

 1 box/day

Thursday Only

Event Strike Team

€225/day

 2 boxes/day

Sunday Only

*Product will be in the form of boxes from the most recent standard set. 

Standby

If selected for standby that would mean that you are not confirmed to work on any day, but that you agree to show up and be "activated" as necessary. Standby staff will be added to the event and will be included in forum communications. We may add those on standby to staff before the event begins, or even on site. If you are not activated in advance, we encourage you to show up and play. Staff selected for standby will get their choice of either five draft vouchers (for use at regular drafts) or the Constructed Fanatic package, which will give them entry in up to six constructed events over the weekend.

Please apply for all status types you will accept. If you select Standby and Confirmed, we will consider you for Confirmed staff first. If you select Confirmed, but do not select Standby, we will not consider you for Standby.

Paperwork

Please note that all staff are independent contractors and will be required to complete appropriate paperwork which includes a contract with Tournament Center, the company handling all staffing for this Grand Prix.  Submission of Tax and/or TIN information (for example, a Social Security Number in the United States) is required in order to work at this event.

 

You can see a copy of a blank Tournament Center contract here:

 

https://www.dropbox.com/s/0dmaay28cc273gs/2017.11.01%20-%20TC%20CSA.pdf?dl=0

Staff PartyWe love celebrating the hard work and fantastic job our team does at each and every event.  As usual, there will be a post event staff party with desserts, drinks, and lots and lots of drafting!  The party runs from 9:00 PM (21:00) until at least 12:00 AM (0:00) on Sunday night after the event.  Information and location will be provided to staff during the Grand Prix.  We hope that everyone on staff will be able to stay and join us for the festivities!

Staff Members

Name Level Region Role
John Alderfer
Level 3 USA - Northeast Staff
Jurgen Baert
Level 3 BeNeLux Floor Judge
Jona Bemindt
Level 3 BeNeLux Staff
Guillaume Beuzelin
Level 3 France Staff
Oli Bird
Level 3 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Alfonso Bueno
Level 3 Iberia Head Judge
Michael Chamberlain
Level 3 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Dustin De Leeuw
Level 3 BeNeLux Floor Judge
Rafael Dei Svaldi
Level 3 Brazil Floor Judge
Kevin Desprez
Level 3 France Appeals Judge
Cristiana Dionisio
Level 3 Italy and Malta Appeals Judge
Jack Doyle
Level 3 United Kingdom, Ireland, and South Africa Scorekeeper
John Eriksson
Level 3 Europe - North Floor Judge
Christian Gawrilowicz
Level 3 Europe - East Floor Judge
Francois Grossi
Level 3 France Floor Judge
Florian Horn
Level 3 France Floor Judge
Lev Kotlyar
Level 3 Russia and Russian-speaking countries Floor Judge
David Larrea
Level 3 Iberia Floor Judge
David Lyford-Smith
Level 3 United Kingdom, Ireland, and South Africa Scorekeeper
Sophie Pages
Level 3 France Floor Judge
Sergio Perez
Level 3 Iberia Floor Judge
Mikaël Rabie
Level 3 France Scorekeeper
Luca Romano
Level 3 Italy and Malta Floor Judge
Charlotte Sable
Level 3 Europe - North Floor Judge
Daniel Sole Garcia
Level 3 Iberia Floor Judge
Niels Viaene
Level 3 BeNeLux Floor Judge
Johanna Virtanen
Level 3 Europe - North Floor Judge
saverio adamo
Level 2 Italy and Malta Floor Judge
Sander Baars
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Staff
Guy Baldwin
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Jonas Breindahl
Level 2 Europe - North Floor Judge
Ryan Darris
Level 2 USA - Southwest Staff
Floris De Baerdemaeker
Level 2 BeNeLux Floor Judge
Luke Dowling
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Mark Dragstra
Level 2 BeNeLux Floor Judge
Konrad Eibl
Level 2 German-speaking countries Floor Judge
Nuno Falcao e Cunha
Level 2 Iberia Floor Judge
Lamberto Franco
Level 2 Italy and Malta Floor Judge
George Gavrilita
Level 2 Europe - East Staff
Cyril Germain
Level 2 France Floor Judge
Jan Grottel
Level 2 Europe - Central Floor Judge
Sune Halkjær
Level 2 Europe - North Floor Judge
Gabor Hegyi
Level 2 Europe - Central Scorekeeper
Stefan Holebæk
Level 2 Europe - North Floor Judge
Juha Ihonen
Level 2 Europe - North Floor Judge
Jonathan Johansen
Level 2 Europe - North Staff
Aukusti Koivu
Level 2 Europe - North Floor Judge
Klaus Lassacher
Level 2 German-speaking countries Floor Judge
Audun Maatje
Level 2 Europe - North Floor Judge
Giorgio Maldarizzi
Level 2 Italy and Malta Floor Judge
Riccardo Mangano
Level 2 BeNeLux Floor Judge
Christian Marx
Level 2 German-speaking countries Floor Judge
Àre Maturana
Level 2 France Floor Judge
Mark Mc Govern
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Juan Francisco Montiel Aragon
Level 2 Iberia Scorekeeper
Jackson Moore
Level 2 France Staff
Jacob Møller Jensen
Level 2 Europe - North Floor Judge
Troels Munk
Level 2 Europe - North Floor Judge
David Murray
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Lars Harald Nordli
Level 2 Europe - North Staff
Milorad Pavlovic
Level 2 Europe - East Floor Judge
Fabio Pierucci
Level 2 Italy and Malta Floor Judge
Thomas Pupe
Level 2 BeNeLux Floor Judge
Norman Ralph
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Scorekeeper
Christopher Richter
Level 2 USA - North Staff
Ulf Gaarde Simonsen
Level 2 Europe - North Floor Judge
Asger Skovbjerg
Level 2 Europe - North Floor Judge
Patrik Surab
Level 2 Europe - Central Staff
Imogen Tilley
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Vladimir Trajchevski
Level 2 Europe - East Floor Judge
Gediminas Usevičius
Level 2 Europe - North Floor Judge
Antoine Vallet
Level 2 France Floor Judge
Bartłomiej Wieszok
Level 2 Europe - Central Floor Judge
David Záleský
Level 2 Europe - Central Floor Judge
Anna Zielińska
Level 2 Europe - Central Floor Judge
Inês Aguiar Branco
Level 1 Iberia Staff
Richard Brorsson Moreau
Level 1 Europe - North Floor Judge
Alexander Csanady
Level 1 Europe - North Floor Judge
Mathias Duch
Level 1 Europe - North Standby
Lasse Eikenes
Level 1 Europe - North Staff
Kyle Falbo
Level 1 USA - Southwest Staff
Nicolas Glik
Level 1 Iberia Staff
Fredrik Herlitz
Level 1 Europe - North Staff
Jason Howlett
Level 1 United Kingdom, Ireland, and South Africa Scorekeeper
Jani-Petteri Huttunen
Level 1 Europe - North Staff
Lasse B. Jensen
Level 1 Europe - North Floor Judge
Mikkel Kovdal Kongstad
Level 1 Europe - North Staff
Michael Larsen
Level 1 Europe - North Standby
christopher liewendahl
Level 1 Europe - North Staff
Bruno Matos
Level 1 Iberia Staff
Eskil Myrenberg
Level 1 Europe - North Floor Judge
Olav Andre Omdal
Level 1 Europe - North Staff
Christian Kragelund Pedersen
Level 1 Europe - North Standby
Jarno Pohjola
Level 1 Europe - North Staff
Oliver Schilling
Level 1 Europe - North Floor Judge
Emma Shrimpton
Level 1 United Kingdom, Ireland, and South Africa Staff
Jakob Søgaard
Level 1 Europe - North Floor Judge
Lars Martin Syverstad
Level 1 Europe - North Staff
Julien Winter
Level 1 France Scorekeeper
Charlotte Descans
Uncertified BeNeLux Staff
Andrew Heckt
Uncertified Italy and Malta Staff
Wouter Maenhaut
Uncertified BeNeLux Staff
Luke May
Uncertified United Kingdom, Ireland, and South Africa Staff
Lonneke Onrust
Uncertified BeNeLux Staff
Jon Saso
Uncertified USA - Southwest Tournament Organizer
Mashi Scanlan
Uncertified USA - Southwest Staff
CFBEvents Staff Manager
Uncertified USA - North Judge Manager