Grand Prix Las Vegas 2018

Organizer: ChannelFireball
Judge manager: CFBEvents Staff Manager
Event type: Grand Prix
REL: Competitive/Professional (GP)
Format: Mixed Formats
Event date(s): June 14, 2018-June 17, 2018
Location: Las Vegas, Nevada, United States of America
Venue: Las Vegas Convention Center
3150 Paradise Rd, Las Vegas, NV 89109
Applications accepted through: March 23, 2018

Event Information

GP Vegas

CFBEvents is excited to invite you to join an amazing community of people who will create some tremendously fun Magic: the Gathering experiences for guests of Grand Prix Las Vegas on June 14th - 17th 2018. This application will allow you to apply to be a Judge, Lead, Operations Team Member and some Scorekeeper positions for these Grand Prix.

Please be sure to read the entire application carefully before applying. The application window will close at 11:59 PM (23:59) CST on Friday, March 23rd, 2018.

2 - 4 day positions

In an effort to create opportunities for as many people as possible, we are offering positions rangings from two to four days. Most appliants will be accepted for a three day position (either Thursday / Friday / Saturday or Friday / Saturday / Sunday ). Some applicants may be accepted for two days, but those will be rare situations. There will be some spots open for all four days. Please select only those groups of days for which you are available to work.

Most operations and scorekeeping positions are four day commitments which require availability from Thursday morning at 8:00 AM (8:00) through Sunday evening at 8:00 PM (20:00). As you are answering the application questions, please select only those groups of days for which you are available to work.

ExpectationsPlease note that you may apply for multiple roles, and may have more than one role over the course of the weekend.  If you are selected as a judge, you may be asked to take on operations tasks if needed.

 

JUDGES

 

If selected for a judging role, you may be asked to do any of the following: 

 

If selected to judge, you will be expected to work a minimum of two days, however due to the nature of this event most judges will work three days.  Some number of judges will be selected to work all four days.  

 

If selected for a lead role, you will lead a group of judges performing the roles outlined above. Judges will be accepted for lead positions by day. When applying for a lead position, please make sure to indicate the minimum number of days you require being in a lead position with lead compensation. In most cases, applicants accepted in a lead role for one or two days will be offered a non-lead role for the remaining days of the event.

 

Judges working towards their Day Two Team Lead certification will not be paid the lead rate.  The judge assigned to supervise and assess a candidate for the Day Two Team Lead certification will receive the lead rate.

 

OPERATIONS

 

If selected for the Operations Team, you may be asked to work in one or more of the following areas:

 

Most Operations Team Members will be expected to work all four days, although a few may be scheduled to work Saturday and Sunday only.

 

SCOREKEEPERS

 

Scorekeepers will work with registration, and perform results entry along with any other scorekeeping duties on the side events stage.  Most scorekeepers will work on side events all weekend, however there is the opportunity to work as the Main Event Support Scorekeeper on Friday and Saturday.

 

ALL STAFF

 

The typical shift length is 10-12 hours with a one hour lunch break and at least two fifteen minute breaks.  Typical shift length for leads is 10-14 hours with a one hour lunch break and at least two fifteen minute breaks.  Please note that leads on the main event are expected to work all eight rounds on both / either Day Ones and through the end of the Top 8 on Day Twos.  In order to give us flexibility in scheduling the event, all Operations Team members are expected to be available from 8:00 AM (8:00) Friday morning until at least 8 PM (20:00) on Sunday.

 

If you are selected for this event, you are responsible for monitoring the event forum for important news prior to and during the event.

Tue and Wed Set up

We will need help on Tuesday and Wednesday to assist with preparing the hall and other miscellaneous setup.  Anyone selected to join us on these days will receive $200.00 plus one Booster Box for each day.  Lunch will be provided.

 

These shift start at 10:00 AM (10:00) each day and continue until the room is fully set up for the GP.  This typically takes between ten and twelve hours on each day.   Our goal is to be completed by 8:00 PM (20:00).  However, the shift can go later if all of the setup tasks are not complete.  If you select this as an option, please be prepared for physical tasks, and please make sure you are available for both days.

Sun and Mon Strike

We always appreciate having a hard working and fun-loving crew to tear down the hall and pack up the equipment with us on Sunday night and Monday.  The Sunday strike shift will start at in the mid to late afternoon on Sunday and will go until late that night, generally 11PM or midnight. This shift has a one hour dinner break.  Strike will continue on Monday and start in the morning until everything has been packed away. The Monday stirke will be a full day of work. To be avaiable for this Monday strike do not plan on being able to leave before 8 PM on Monday. If selected, you will receive $300.00 and two Booster Boxes for any days on strike.

 

Please be prepared for physical work, both in your attire and capabilities. Lifting and loading are a large part of the duties. Because of this, you are free to wear whatever attire allows you to be the most comfortable while doing this work.  Please be aware that you will also be late in attending the staff party which starts at 9:00 PM (21:00), but we always save a little extra cheer of for the Strike Team to celebrate a job well done!

Compensation

All staff members will receive a playmat in addition to: 

Role

Cash

Product*

Notes

Judge Staff

$200/day

 1 box/day  

Lead

$300/day

 2 boxes/day  

Operations Team

$200/day

 1 box/day  

Side Event Scorekeeper

$300/day

 2 boxes/day  

Main Event Support Scorekeeper

$400/day

 3 boxes/day

Friday and Saturday

Event Setup Team

$200/day

 1 box/day

Tuesday and Wednesday

Event Strike Team

$300/day

 2 boxes/day

Sunday and Monday

*Product will be in the form of boxes from the most recent standard set. 

Standby

If selected for standby that would mean that you are not confirmed to work on any day, but that you agree to show up and be "activated" as necessary. Standby staff will be added to the event and will be included in forum communications. We may add those on standby to staff before the event begins, or even on site. If you are not activated in advance, we encourage you to show up and play. Staff selected for standby will get their choice of either five draft vouchers (for use at regular drafts) or the Constructed Fanatic package, which will give them entry in up to six constructed events over the weekend.

 

Please apply for all status types you will accept. If you select Standby and Confirmed, we will consider you for Confirmed staff first. If you select Confirmed, but do not select Standby, we will not consider you for Standby.

Paperwork

Please note that all staff are independent contractors and will be required to complete appropriate paperwork which includes a contract with ChannelFireball Events for this Grand Prix.

 

You can see a copy of a blank contract here:

 

https://www.dropbox.com/s/q85s8mbcclpzm60/CONTRACTOR%20SERVICE%20AGREEMENT.pdf?dl=0 

Please also note that all selected applicants will be checked against the National Sex Offender Registry located at https://www.nsopw.gov.

 

Staff Party

We love celebrating the hard work and fantastic job our team does at each and every event.  As usual, there will be a post event staff party with desserts, drinks, and lots and lots of drafting!  The party runs from 9:00 PM (21:00) until at least 12:00 AM (0:00) on Sunday night after the event.  Information and location will be provided to staff during the Grand Prix.  We hope that everyone on staff will be able to stay and join us for the festivities!

Staff Members

Name Level Region Role
John Alderfer
Level 3 USA - Northeast Appeals Judge
Nicolette Apraez
Level 3 USA - Southeast Floor Judge
Paul Baranay
Level 3 USA - Northeast Head Judge
John Carter
Level 3 USA - Northwest Floor Judge
Rob Castellon
Level 3 USA - Northeast Floor Judge
Adena Chernosky
Level 3 USA - Northwest Floor Judge
Maria Alex Chernov
Level 3 USA - Southwest Floor Judge
Adrian Estoup
Level 3 Hispanic America - South Floor Judge
Hector Fuentes
Level 3 Hispanic America - North Floor Judge
Jeremie Granat
Level 3 German-speaking countries Floor Judge
Carlos Ho
Level 3 Hispanic America - North Appeals Judge
Nate Hurley
Level 3 USA - South Floor Judge
Jonah Kellman
Level 3 USA - Northeast Floor Judge
Daniel Lee
Level 3 USA - Southwest Floor Judge
Eric Levine
Level 3 USA - Central Appeals Judge
Jacob Milicic
Level 3 USA - North Floor Judge
Eliana Rabinowitz
Level 3 USA - Northeast Floor Judge
Alejandro Raggio
Level 3 Hispanic America - South Floor Judge
Gerard Trpin
Level 3 France Floor Judge
Yukio Victoria
Level 3 Hispanic America - South Floor Judge
Patrick Vorbroker
Level 3 USA - Midatlantic Floor Judge
Hans Wang
Level 3 Greater China Appeals Judge
Emilien Wild
Level 3 BeNeLux Floor Judge
W. Matt Williams
Level 3 USA - Southeast Floor Judge
Alex YEUNG
Level 3 Greater China Floor Judge
Yu Win Yew
Level 3 Southeast Asia Floor Judge
Steven Zwanger
Level 3 USA - Midatlantic Floor Judge
Christian Aguilar
Level 2 USA - Great Lakes Floor Judge
Michael Arrowsmith
Level 2 USA - South Floor Judge
Nataniel Bael
Level 2 USA - Northeast Floor Judge
Jordan Baker
Level 2 USA - North Staff
Sashi Balakrishnan
Level 2 Southeast Asia Floor Judge
Nathaniel Bass
Level 2 USA - Southeast Floor Judge
Ken Bearl
Level 2 USA - North Floor Judge
Abeed Bendall
Level 2 Canada Floor Judge
Maxwell Berry
Level 2 USA - Midatlantic Floor Judge
Sierra Black
Level 2 Canada Floor Judge
Rob Blanckaert
Level 2 USA - Southwest Floor Judge
Andrew Blizzard
Level 2 USA - Northeast Floor Judge
Steven Boston
Level 2 USA - Northwest Floor Judge
Casey Brefka
Level 2 USA - Southeast Scorekeeper
Javier Castellan
Level 2 Hispanic America - North Floor Judge
Mani Cavalieri
Level 2 USA - Northeast Floor Judge
Angela Chandler
Level 2 USA - Southwest Floor Judge
Misha Chernov
Level 2 USA - Southwest Floor Judge
Eric Cheung
Level 2 USA - Southwest Floor Judge
Amanda Coots
Level 2 USA - South Floor Judge
Brian Couchman
Level 2 USA - Southwest Floor Judge
Benjamin Coursey
Level 2 USA - Northeast Floor Judge
Matthew Dale
Level 2 USA - Southeast Floor Judge
Ryan Darris
Level 2 USA - Southwest Staff
Angus Davis
Level 2 Canada Floor Judge
Zeke Davis
Level 2 USA - Central Floor Judge
Arick Dickerman
Level 2 Hispanic America - North Floor Judge
Lloyd Dodson
Level 2 USA - Central Staff
Joseph Dunlap
Level 2 USA - South Floor Judge
Samuel Duralde
Level 2 USA - Northwest Floor Judge
Adam Eidelsafy
Level 2 USA - Northeast Floor Judge
Jeffrey Emery
Level 2 USA - Northeast Floor Judge
Jeremy Fain
Level 2 USA - Southwest Floor Judge
Nuno Falcao e Cunha
Level 2 Iberia Floor Judge
Jarrod Feight
Level 2 USA - South Floor Judge
Lee Fisher
Level 2 USA - Northwest Floor Judge
Xander Forral
Level 2 USA - Southwest Floor Judge
Jeph Foster
Level 2 USA - Midatlantic Floor Judge
Lamberto Franco
Level 2 Italy and Malta Floor Judge
Daniel Gallegos
Level 2 Hispanic America - North Floor Judge
Joshua Gang
Level 2 USA - Southwest Floor Judge
Justin Gardner
Level 2 USA - Central Floor Judge
Brook Gardner-Durbin
Level 2 USA - Northwest Floor Judge
George Gavrilita
Level 2 Europe - East Floor Judge
Paul Gebhart
Level 2 USA - Southwest Floor Judge
Billy Gilmore
Level 2 USA - Central Floor Judge
Omar Gonzalez
Level 2 Hispanic America - North Floor Judge
Nathaniel Graham
Level 2 USA - Central Floor Judge
Kentaro Guthrie
Level 2 Canada Floor Judge
Braulio Gutiérrez
Level 2 Hispanic America - North Floor Judge
Michael Gyssels
Level 2 Canada Floor Judge
Leon Henderson
Level 2 USA - Great Lakes Floor Judge
Alfonso Hernandez Gonzalez
Level 2 Hispanic America - North Floor Judge
Chris Higashi
Level 2 USA - Southwest Scorekeeper
Jeff S Higgins
Level 2 USA - Northwest Floor Judge
Steven Hill
Level 2 USA - Northwest Floor Judge
Casey Hogan
Level 2 USA - Northwest Staff
Megan Holden
Level 2 USA - Northwest Floor Judge
John Hornberg
Level 2 USA - Southwest Floor Judge
Darren Horve
Level 2 USA - Northwest Floor Judge
Daniel Jackson
Level 2 USA - Northeast Floor Judge
Wiley Jephson
Level 2 USA - South Floor Judge
David Jimenez
Level 2 Hispanic America - North Floor Judge
Paul Johnson
Level 2 Australia and New Zealand Floor Judge
Max Kahn
Level 2 USA - Central Floor Judge
Kyle Knudson
Level 2 USA - Northwest Scorekeeper
Perry Kraker
Level 2 USA - Midatlantic Floor Judge
Klaus Lassacher
Level 2 German-speaking countries Floor Judge
Travis Lauro
Level 2 USA - Southwest Floor Judge
Emmanuel Leal
Level 2 Hispanic America - North Floor Judge
Eric Lee
Level 2 USA - Southwest Floor Judge
Clint Lee
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
Sam Lewis
Level 2 USA - Southwest Floor Judge
Megan Linscott
Level 2 USA - Northeast Floor Judge
Jessica Livingston
Level 2 USA - South Staff
Jason Malott
Level 2 Canada Floor Judge
Matt Marheine
Level 2 USA - Northwest Floor Judge
Leonardo Martins
Level 2 Brazil Floor Judge
Mark Mason
Level 2 USA - Southeast Standby
Kaitlin McLachlan
Level 2 Canada Floor Judge
Kyle McQuilkin
Level 2 USA - Southwest Floor Judge
Cassidy Melczak
Level 2 USA - Midatlantic Staff
Erik Mock
Level 2 USA - Southeast Floor Judge
Philippe Monlevade
Level 2 Brazil Floor Judge
Patrick Nelson
Level 2 USA - Great Lakes Scorekeeper
Jason Ness
Level 2 Canada Staff
Sherwin Ng
Level 2 USA - Central Floor Judge
Gabriel Palomino
Level 2 Hispanic America - South Standby
Christina Paz
Level 2 Canada Floor Judge
Ben Petrila
Level 2 USA - Northwest Floor Judge
Jeff Phillips
Level 2 USA - Northwest Scorekeeper
Tate Prodigalidad
Level 2 USA - Midatlantic Floor Judge
Elliot Raff
Level 2 USA - Northeast Floor Judge
Kali Rainwater
Level 2 USA - Midatlantic Floor Judge
Christopher Richter
Level 2 USA - North Staff
Gage Robelen
Level 2 USA - South Floor Judge
Phillip Robinson
Level 2 USA - Midatlantic Staff
Nicholas Sabin
Level 2 USA - Midatlantic Floor Judge
Chris Schafer
Level 2 USA - Northwest Floor Judge
Graham Schofield
Level 2 Canada Floor Judge
Andrej Selivra
Level 2 USA - Southwest Floor Judge
Chase Shank
Level 2 USA - Central Staff
Danny Simard
Level 2 USA - Southwest Floor Judge
Tyler Simmons
Level 2 USA - Southwest Floor Judge
Joseph Steet
Level 2 USA - Northeast Floor Judge
Andre Tepedino
Level 2 Brazil Floor Judge
CoriAnn Theroux
Level 2 USA - Central Staff
Dave Tuite
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Staff
Minh Vu
Level 2 USA - Great Lakes Floor Judge
Tobias Vyseri
Level 2 Canada Floor Judge
Amelia Wales
Level 2 Australia and New Zealand Standby
Andrea Wallace
Level 2 USA - South Staff
Ward Warren
Level 2 USA - Midatlantic Floor Judge
Raymond Wat
Level 2 United Kingdom, Ireland, and South Africa Floor Judge
James Watson
Level 2 USA - Northwest Floor Judge
Brandon Welch
Level 2 USA - Northwest Floor Judge
Brendan Whatley
Level 2 USA - Southeast Floor Judge
Adam White
Level 2 USA - Southwest Floor Judge
Riley Williams
Level 2 USA - Northwest Floor Judge
Jennifer Wong
Level 2 USA - Southwest Floor Judge
Ryan Wood
Level 2 USA - Northwest Floor Judge
Inês Aguiar Branco
Level 1 Iberia Staff
Terrance Armstrong
Level 1 USA - Southwest Standby
Trevor Baker
Level 1 USA - Northwest Staff
Garth Beavers
Level 1 USA - South Staff
Holly Blue
Level 1 USA - Northwest Staff
Renee "Lady" Buhr
Level 1 USA - Great Lakes Staff
Zackary Cash
Level 1 USA - South Floor Judge
Allyson Cole
Level 1 USA - Southwest Floor Judge
Brandon Cox
Level 1 USA - South Floor Judge
Stephen "Jack" Cummings
Level 1 USA - Great Lakes Staff
EJ Drew
Level 1 USA - Southwest Staff
Matthew Duggan
Level 1 USA - South Standby
Sean Estes
Level 1 USA - Northwest Staff
Kyle Falbo
Level 1 USA - Southwest Staff
Nicolas Glik
Level 1 Iberia Staff
Joseph Harner
Level 1 USA - Central Staff
Kyle Hilliar
Level 1 USA - South Standby
Jason Howlett
Level 1 United Kingdom, Ireland, and South Africa Scorekeeper
Matthew Johnson
Level 1 USA - Southwest Staff
Angela Kraker
Level 1 USA - Midatlantic Staff
Tim Langermann
Level 1 USA - Southwest Staff
John Lawson
Level 1 USA - Southwest Standby
Zachary Ledford
Level 1 USA - Southwest Standby
Richard Littrell
Level 1 USA - Northwest Standby
Christopher Paxton
Level 1 USA - Southwest Floor Judge
Ellen Petrila (Jackson)
Level 1 USA - Northwest Scorekeeper
Joseph Previti
Level 1 USA - Northeast Floor Judge
Liz Richardson
Level 1 USA - Midatlantic Floor Judge
Joseph Sapp
Level 1 USA - Southwest Staff
Edrick Sarkissian
Level 1 USA - Southwest Standby
Jordan Schroeder
Level 1 USA - Northwest Floor Judge
Peter Strauch
Level 1 USA - Central Staff
Roger Valerio Zuniga
Level 1 Hispanic America - North Floor Judge
Lauren Wiltgen
Level 1 USA - Central Floor Judge
Chris Wong
Level 1 USA - Southwest Scorekeeper
Brent Yard
Level 1 USA - Central Standby
Russell Deutsch
Uncertified USA - Northeast Floor Judge
Nicholas Fang
Uncertified USA - Northwest Scorekeeper
Andrew Glover
Uncertified USA - South Floor Judge
Nick Hable
Uncertified USA - North Scorekeeper
Dawna Havnar
Uncertified USA - Northwest Staff
Io Hughto
Uncertified USA - Northeast Scorekeeper
Ayrea Hurley
Uncertified USA - South Scorekeeper
Will Levin
Uncertified USA - Southwest Floor Judge
Ben MacCrae
Uncertified USA - Northeast Staff
Wouter Maenhaut
Uncertified BeNeLux Staff
Vanessa Nguyen
Uncertified USA - Southwest Staff
Steve Port
Uncertified USA - North Staff
Paloma Ribeiro Ceresani
Uncertified Brazil Staff
Jon Saso
Uncertified USA - Southwest Tournament Organizer
Mashi Scanlan
Uncertified USA - Southwest Staff
CFBEvents Staff Manager
Uncertified USA - North Judge Manager
Julian Walker
Uncertified USA - Southwest Staff
Morgan Williams
Uncertified USA - Southwest Staff
Ryan Zacharias
Uncertified Canada Staff